Echipa de handbal masculin Potaissa Turda se va întoarce în ţară după un turneu amical benefic în Olanda, chiar dacă formaţia lui Horaţiu Gal a suferit trei înfrângeri în patru meciuri.

Ultimul eşec a venit marţi după-amiaza, turdenii pierzând meciul pentru locurile cinci-şase în faţa cehilor de la Dukla Praha, scor final 33-36 (16-17). Cu gândul mai mult la întoarcerea acasă, după ce au părăsit România în a doua zi de Crăciun, Radu Lazăr şi colegii săi au cedat această întâlnire pe finalul ei, prima repriză fiind caracterizată de un echilibru aproape perfect. Cehii s-au distanţat decisiv în ultimele 10 minute şi au reuşit să termine pe locul cinci acest turneu, chiar în faţa Potaissei, care a câştigat un singur meci, contra sârbilor de la RK Sloga.

Pentru clujeni urmează acum alte meciuri de pregătire înainte de reluarea Ligii Naţionale, etapa a 18-a fiind programată pentru 4 februarie. Înregistrarea completă a meciului de astăzi o puteţi viziona mai jos.