Echipa de handbal masculin Potaissa Turda a câştigat meciul cu sârbii de la RK Sloga, ultimul din cadrul grupei 1 a turneului amical din Olanda.

Formaţia pregătită de Horaţiu Gal a fost superioară adversarilor în special în a doua repriză, după ce la pauză turdenii conduceau doar cu un gol, 15-14. Ultimele 30 de minute ale meciului au semănat, însă, cu cele de ieri seară, atunci când, prin jocul prestat, Potaissa a recuperat opt goluri din dezavantajul avut la pauză în faţa portughezilor de la ABC Braga.

Turdenii nu le-au dat şanse prea multe sârbilor în a doua repriză şi au început să se distanţeze rapid pe tabelă, astfel că, la intrarea în ultimele 10 minute, aceştia aveau deja nouă goluri avans. În cele din urmă, Potaissa a câştigat cu 34-23, iar marţi va juca ultimul meci din cadrul turneului, cel pentru locurile 5-6, cu echipa care a terminat pe locul trei în cealaltă grupă. Adversarul turdenilor va fi decis în această seară.

Mai jos puteţi vedea, înregistrat, meciul Potaissei de astăzi, cu RK Sloga.