Turneul global Neymar Jr’s Five a ajuns şi în România, iar o echipă din Cluj este câştigătoarea naţională, urmând să participe la turneul final din Brazilia.

TAO United a câştigat finala de la Bucureşti împotriva „gazdelor” de la ABC United, reuşind să obţină trofeul prin sistemul „Golden Goal”, fotbal unu-la-unu.

După 0-0 la finalul celor 10 minute, fiecare echipă şi-a ales un jucător care putea să facă faţă unui adversar din cealaltă echipă, iar marcatorul golului aducea trofeul echipei sale. Un clujean a fost cel care a înscris şi şi-a calificat echipa în finala mondială din Brazilia, care se va disputa luna viitoare, la Instituto Projeto Neymar Jr, de la Praia Grande.

„A fost un meci greu, plin de imprevizibil și foarte echilibrat. Ambele echipe ne-am apărat foarte bine și nu am lăsat niciun jucător din echipa adversă să se apropie de poartă. Toți jucătorii ne cunoaștem foarte bine, ne știm punctele tari și cele slabe și de aceea a fost foarte dificil să ne impunem. În Golden Goal lucrurile se schimbă radical și vorbim mai mult de șansă și de a profita de ea, ceea ce noi am făcut mai bine”, au spus membrii echipei TAO United, care au primit trofeul de la fostul fotbalist Ciprian Marica.

La finala mondială Neymar Jr’s Five vor participa 53 de formaţii, sistemul inedit de disputare a meciurilor menţinându-se, astfel că o echipă care primeşte un gol pe durata celor 10 minute va pierde câte un jucător. Echipele sunt formate din 5-7 jucători, cu vârsta între 16 și 25 de ani, iar noutatea din acest an este că doi jucători mai mari de 25 de ani pot participa la competiție.