Echipa Il Calcio este câştigătoarea ediţiei 2018 a Cupei Minerul de la Baia Mare, disputată în perioada 27-29 decembrie.

Din lotul echipei Il Calcio face parte şi jucătorul Sănătăţii Cluj, Paul Cristian, cel care l-a învins în finală pe Adrian Şter, fotbalist la CFR Cluj 2, scor final 4-0.

Deşi în semifinala cu echipa Sebi Marc nu a avut un joc uşor, calificându-se doar datorită autogolului lui Sorin Perţa, Il Calcio şi-a asigurat trofeul în prima repriză a finalei contra Orientului Fan Sport, după trei goluri marcate. Paul Cristian şi compania au dominat partida şi după pauză, ba chiar şi-au majorat avantajul înscriind al patrulea gol, 4-0, lăsându-i fără replică pe cei de la Orientul, şi au câştigat trofeul.

Marcatorii finalei, arbitrată de István Kovács şi Ovidiu Mazilu, au fost Daniel Feier, dublă, Adrian Rus (Sepsi Sf. Gheorghe) şi Gabriel Roatiş. Adrian Rus a câştigat şi trofeul dedicat golgheterului turneului, el înscriind şapte goluri.