Astra Giurgiu-CFR Cluj a fost ultimul meci al etapei a 12-a din Liga I. Partida s-a disputat azi, 25 septembrie, de la ora 20:30 pe stadionul ,,Marin Anastasovici”, iar cele trei puncte i-au revenit CFR-ului, 2-3.

Balde a arătat că merită să fie în primul “11” al clujenilor deschizând scorul în minutul 3 după o pasă primită de la Nistor, 0-1. Astfel, senegalezul a ajuns la patru goluri în cinci apariţii pentru echipa din Gruia. În minutul 17, Stan a respins cu cotul o minge în propriul careu, dar arbitrul central, Marius Avram, nu a văzut faza şi a lăsat jocul să continue.

Ardelenii au mai avut două ocazii, dar Balde (37, 44) a ratat şansa de a majora diferenţa. Finalul primei reprize a adus emoţii în careul ,,feroviarilor” deoarece Marquinhos (45+1) a trimis mingea în transversală din interiorul careului.

La cinci minute după startul reprizei secunde, CFR Cluj, şi-a dublat avantajul cu ajutorul lui Deac (50), care a şutat la colţul lung din interiorul careului, 0-2. Ioniţă (71) a fost aproape de a marca, dar mingea s-a dus peste poarta apărată de Arlauskis. Două minute mai târziu, Manea şi-a dat autogol, dar Dkokovic a mărit avantajul dintre cele două echipe schimbând tabela în 3-1. Pe finalul meciului, Ioniţă (90+2) a redus din diferenţă, dar victoria le-a aparţinut CFR-iştilor, 3-2.

Cu cele trei puncte aduse în Gruia, CFR Cluj rămâne pe locul 1 în clasament cu 29 de puncte şi o ţine pe FCSB la o distanţă de patru puncte. În schimb, Astra Giurgiu ocupă locul 5 cu 22 puncte.