Universitatea Cluj a obținut ieri, 10 martie, o victorie importantă în fața formației CSM Slatina, 28-23 (14-15).

Cele trei puncte obţinute le-au urcat pe ,,studente” două locuri în clasament, 11, fiind la egalitate cu adversara din ,,Horia Demian”, CSM Slatina, 17 puncte.

,,A fost o victorie meritată şi frumoasă, mai ales, pentru că în ultima perioadă a fost presiune foarte mare pe această echipă, exact din cauza acestui meci. Fetele au percutat la ceea ce se va întâmpla în această săptămână. La antrenamente au fost extraordinare şi rezultatul se vede. Diferenţa s-a făcut, cu siguranţă, în apărare în a doua repriză. Dacă în prima repriză s-a simţit şocul şi tensiunea acestui meci, în a doua repriză au făcut lucrurile mult mai exact. S-au bătut, au depus foarte mult efort şi apărarea a ieşit ca la carte”, a spus Alin Bondar, tehnicianul clujencelor.

Liga Națională va intra în pauză competițională din pricina meciurilor echipei naționale, iar următorul meci al clujencelor este programat pe 4 aprilie cu HC Dunărea Brăila.