Cealaltă echipă clujeană care a jucat astăzi în semifinalele Cupei României, Ardealul, a ratat calificarea în marea finală.

Trupa lui Claudiu Moldovan a pierdut cu 2-5 returul cu LPS Banatul, din deplasare, după ce a câştigat cu 1-0 manşa tur.

În Banat, clujenii au plătit tribut unui început de meci slab, câteva greşeli individuale făcând ca scorul să arate 4-0 în prima repriză. Istrate a redus din diferenţă până la pauză, iar speranţele Ardealului s-au reaprins în partea secundă.

Bocancea a înscris pentru 2-4, scor la care clujenii mai aveau nevoie de un singur gol pentru a ajunge în finală. Trif a văzut, însă, al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, iar în 10 oameni defensiva clujeană a cedat şi a mai primit un gol. S-a terminat 5-2 pentru LPS Banatul, liderul din Liga Elitelor U17, care va juca finala, cel mai probabil, cu FC Viitorul.

Pentru Ardealul a fost a patra semifinală consecutivă de Cupa României pierdută la U17.