A cincea etapă din seria a cincea a Ligii a III-a a programat azi meciul dintre CS Iernut şi CFR Cluj 2.

Clujenii s-au impus fără probleme pe terenul echipei mureşene, 6-1, şi au urcat pe locul patru în clasament, fiind la patru puncte distanţă de liderul Minerul Baia Mare.

Elevii antrenaţi de Alin Minteuan au deschis scorul în minutul 10 prin Mihai Cazan, iar la pauză conduceau cu 4-0 după golurile marcate de Cătălin Itu (36), Claudiu Petruş (40) şi Andrei Radu (41).

Claudiu Petrila (63) a marcat după revenirea de la vestiare, 5-0, iar în tabăra oaspeţilor s-a instalat relaxarea. Gazdele au reuşit să marcheze golul de onoare prin Paul Tâmpa (81), 5-1, iar Bogdan Milandru a închis tabela în minutul 90, 6-1.

Astfel, CFR Cluj 2 a câştigat partida cu scorul 6-1, iar următoarea etapă o va disputa tot în deplasare, adversarul fiind AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, echipă care a câştigat azi pe terenul Sănătăţii Cluj şi ocupă locul secund în clasament.