U-Banca Transilvania Cluj a pierdut cu 72-79 meciul amical cu Panathinaikos BC, desfăşurat duminică seara în Sala Polivalentă.

De şase ori câştigătoare a Euroligii, Panathinaikos s-a distanţat decisiv doar după pauza mare, în primele 20 de minute jucătorii lui Mihai Silvăşan oferindu-le o replică pe măsură grecilor.

Valoarea şi experienţa superioare au înclinat balanţa în favoarea alb-verzilor în cele din urmă, însă U-BT a rămas cu un meci istoric în palmares, cu puncte-spectacol şi cu bucuria celor peste 7.000 de spectatori care au venit la sală.

Cu 19 puncte, Kyndall Dykes a fost cel mai bun marcator al partidei, de partea cealaltă Nick Chalates şi Keith Langford, cu 12 puncte, fiind liderii actualei campioane a Greciei.

Pentru clujeni urmează, sâmbătă, debutul oficial al sezonului, cu meciul din Supercupa României, de la Oradea.