Returul din play-off-ul Europa League dintre CFR Cluj şi F91 Dudelange s-a disputat în această seară în Gruia.

Echipa din Luxemburg s-a calificat în grupele Europa League după ce a câştigat şi meciul retur, 3-2 (5-2 la general), într-o nouă seară ruşinoasă a campioanei României.

CFR Cluj a început să ia cu asalt poarta oaspeţilor chiar din primele minute, dar portarul Frising a respins de pe linia porţii. ,,Feroviarii” au continuat atacul, dar dorinţa prea mare de a înscrie i-a făcut pe Ţucudean (16, 33), Mailat (35) şi Ioniţă (43) să rateze ocazii importante. Echipa oaspete nu a fost nici ea foarte lucidă în atac. Astfel, la vestiare s-a intrat cu scorul 0-0.

După pauză, Dudelange a arătat o altă faţă, iar în decurs de trei minute Sinani (51, 54) a înscris de două ori, în urma gafelor făcute de jucătorii CFR-ului, 0-2. Clujenii s-au trezit şi au atacat poarta lui Frising, dar Omrani (60) nu a reuşit să înscrie din careul mic, iar Tambe (65) a lovit bara. În minutul 78, ruşinea CFR-ului s-a mărit deoarece Turpel a înscris şi el în urma unei greşeli ,,şcolăreşti” a gazdelor, 0-3.

După acest gol suporterii au început să strige ,,demisia” şi să părăsească stadionul. Golul de onoare al clujenilor a venit în minutul 85 prin Tambe, 1-3, iar câteva minute mai târziu Omrani a marcat al doilea gol al campioanei României, 2-3, dar calificarea în grupe era tot departe de Gruia.

Dudelange s-a calificat în grupele Europa League cu 5-2 la general, aceasta fiind o calificare istorică pentru echipa din Luxemburg, dar şi o ruşine pe măsură pentru CFR Cluj.