CFR Cluj şi Universitatea Cluj s-au întâlnit din nou în Liga Elitelor U19, de această dată în campionat.

Cele două formaţii au terminat şi acum la egalitate, 3-3, la trei săptămâni distanţă de la acel 2-2 din Cupa României, decis până la urmă la penalty-uri.

Într-o atmosferă mai degrabă de vacanţă în tribune, doar un grup format din 10 CFR-işti fiind mai vocal pe durata partidei, Universitatea a început perfect jocul de la baza CMC.

Balha şi Văsălie au marcat de două ori în doar şapte minute, primul cu un eurogol la vinclu, dar feroviarii au reuşit să întoarcă scorul apoi. De la 0-2 în minutul 22, s-a făcut 3-2 în doar 15 minute. Dat, Nistor şi Banyoi şi-au adus echipa în avantaj, două dintre goluri marcate şi cu puţin noroc. La primul şi la al treilea mingea l-a păcălit pe portar, fiind deviată de un coechipier, dar jucătorii lui Sorin Oncică au intrat în avantaj la cabine, după o primă repriză extrem de spectaculoasă.

Cele două defensive au fost mult mai atente la reluare, erorile au fost şi mai puţine, iar „U” a reuşit să egaleze doar în urma unei lovituri de colţ. Vlad Marin l-a învins pe Păun după o foarfecă laterală, în minutul 68, iar până la final cele două formaţii au căutat în zadar lovitura decisivă.

Fiecare echipă a fost aproape de gol, oaspeţii lovind chiar şi bara, însă meciul s-a încheiat 3-3, iar „U” Cluj rămâne în fruntea Ligii Elitelor, însă mai are doar un punct peste Universitatea Craiova. CFR Cluj a căzut de pe podium în schimb, fiind depăşită de Miercurea Ciuc.