U-BT Cluj a început noul sezon din Liga Naţională de Baschet Masculin cu o victorie obţinută greu, 80-76 (24-13, 16-24, 19-25, 21-14) pe teren propriu contra formaţiei BCMU FC Argeş Piteşti.

Vlad Moldoveanu a deschis scorul, iar piteştenii au trecut imediat în avantaj, 2-4. Easley a înscris două puncte, 4-4, iar apoi, treptat, U-BT Cluj s-a distanţat şi a câştigat primul sfert cu 24-13.

Chiar dacă au început sfertul doi cu 11 puncte avans, clujenii nu au reuşit să păstreze diferenţa, iar timp de aproximativ patru minute nu au reuşit să înscrie şi oaspeţii au egalat, 28-28. Văzând acest scor ,,studenţii” şi-au revenit în atac şi au început să înscrie, iar apoi echipele au mers cap la cap. La pauza mare, U-BT conducea cu 40-37.

După revenirea de la vestiare, echilibrul a apărut în Polivalentă, iar piteştenii s-au aflat în avantaj la final sfertului trei, 59-62. În ultimele 10 minute de joc, echipele au continuat să meargă cap la cap, iar pe final U-BT a reuşit să se distanţeze, graţie unei aruncări de trei puncte a lui Moldoveanu, şi să câştige partida cu 80-76.

Cel mai bun marcator al clujenilor a fost Kyndall Dykes, revenit în această vară la echipa clujeană, cu 30 de puncte, iar de la oaspeţi s-a remarcat Mladen Jeremic cu 18 puncte. Următorul meci al clujenilor este miercuri, 10 octombrie, cu Ironi Ness Ziona, în Sala Polivalentă, de la ora 19:00.