“U” Cluj a primit azi, 3 februarie, vizita campioanei Sepsi SIC Sf. Gheorghe în ultima etapă a sezonului regulat şi a câştigat partida după ce a condus tot meciul, 77-68 (21-20, 22-14, 15-16, 19-18).

Primele cinci minute ale partidei au fost echilibrate, iar apoi Universitatea Cluj s-a distanţat treptat, 21-20. Sfertul doi a fost complet dominat de ,,studente”, iar la pauza mare tabela arăta 43-34.

După revenirea de la vestiare, oaspetele au arătat o altă faţă şi au început să fie mai agresive, dar nu suficient încât să preia conducerea partidei, 58-50. În ultimul sfert s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor dintre cele două echipe de 14 puncte, 71-57. În ultimele minute de joc Sepsi nu a mai reuşit să se apropie de “U”, iar clujencele au reuşit să câştige partida la 9 puncte diferenţă, 77-68, fiind susţinute puternic de suporterii veniţi în Sala Sporturilor ,,Horia Demian”. Pentru Sepsi este prima înfrângere din acest sezon, după 15 victorii consecutive.

Coşghetera partidei a fost Tyaunna Marshall cu 23 de puncte, urmată de Aida Kalusic cu 21 de puncte.