Fetele de la Universitatea Cluj au câştigat primul meci din grupa 1-6 a Ligii Naţionale de baschet feminin, 90-72 (23-23, 25-19, 20-12, 22-18) cu finalista Cupei României, Olimpia Braşov.

Partida din Sala Sporturilor „Horia Demian” a fost decisă de două sferturi perfecte ale clujencelor, dar şi prestaţia excelentă a lui Adrianne Ross, MVP-ul jocului de ieri, aceasta marcând 30 de puncte în cele 30 de minute petrecute pe teren. Diferenţa în acest joc a mai fost făcută atât de determinarea elevelor lui Dragan Petricevic, cât şi de precizia aruncărilor de la trei puncte, „U” Cluj reuşind să înscrie 21 de puncte prin acest procedeu, faţă de doar şase ale braşovencelor.

Inevitabil, gazdele s-au impus cu 90-72, însă au profitat şi de înfrângerea fetelor de la CSM Târgovişte la Galaţi, apropiindu-se la un singur punct de locul doi în clasament.

De altfel, în runda următoare, programată miercuri, clujencele se vor deplasa chiar pe terenul recentei câştigătoare a Cupei României, CSM Târgovişte.