În etapa 3 a Ligii a II-a, FC Universitatea Cluj a primit vizita echipei ACS Energeticianul, acesta fiind primul meci pe Cluj Arena pentru ,,studenţi” din acest sezon.

Meciul s-a disputat azi pe un gazon nu tocmai bun, dar “U” Cluj a reuşit să îşi facă jocul şi să câştige partida cu 3-0, fiind astfel la trei puncte de liderul Chindia Târgovişte şi egalându-le pe Academica Clinceni şi ACS Energeticianul.

Primele minute ale jocului au fost echilibrate, niciuna dintre echipe nu a reuşit să îşi creeze ocazii importante. O neatenţie în defensiva Energeticianului a făcut ca atacantul Gavra (18) să deschidă scorul cu un şut din întoarcere, lăsându-l fără replică pe portarul Moldovan, 1-0.

Oaspeţii au oferit replica în minutul 25 prin Neagu, care a trimis mingea spre poartă din colţul careului de 16 metri, dar Dur-Bozoancă a respins. Portarul Moldovan a oferit o paradă la şutul lui Florescu (30), care a reuşit să scape de fundaşii Energeticianului. În minutul 42, Giurgiu a mărit avantajul Universităţii de la marginea careului mic, 2-0, după ce a primit o pasă perfectă de la Florescu. “U” a intrat la vestiare în avantaj, 2-0.

Gavra a reuşit dubla la 10 minute după startul reprizei secunde, a marcat cu o lovitură de cap, şi Universitatea Cluj s-a distanţat considerabil pe tabelă, 3-0. După acest gol, ,,studenţii” au redus motoarele, iar oaspeţii au încercat să îşi creeze ocazii şi să marcheze, dar fără succes. Dumitrescu (79) şi Gavra (80) au trimis periculos spre poarta apărată de Moldovan, dar mingea s-a dus pe lângă, iar tabela a rămas neschimbată, 3-0, şi Universitatea Cluj a obţinut a doua victorie din Liga a II-a pe o ploaie torenţială de vară.

,,Studenţii” vor juca în etapa viitoare cu ASU Poli Timişoara în deplasare, meciul fiind programat pe 26 august de la ora 13:30.