Sursă foto: Pagină Facebook ”U” Olimpia Cluj

”U” Olimpia Cluj a jucat azi primul meci din grupele preliminare UEFA Women’s Champions League contra Cardiff Met Ladies, campioana Țării Galilor.

Partida s-a disputat în Ucraina, iar clujencele au câștigat partida cu scorul 3-2.

După mai multe ocazii de ambele părți, scorul a fost deschis de Cardiff în minutul 24, prin Naomi Clipston, după o eroare în defensiva clujeană, 0-1. Acesta a fost scorul final al primei reprize, care a fost prelungită cu 10 minute din cauza unei accidentări în tabăra galeză.

Clujencele au ratat ocazii mari la începutul reprizei secunde, iar egalarea a venit în minutul 62, când Mara Bâtea a trimis mingea din careul mic, 1-1. În minutul 72, Bâtea a trimis mingea în careu, căpitanul echipei Cardiff a respins în fața porții, iar Cristina Carp a înscris, 2-1.

Câteva secunde mai târziu, Cardiff a egalat din nou, 2-2, iar Browne (74) a adus-o iar pe Olimpia în avantaj, 3-2. Prima partida din UEFA Women’s Champions League a însemnat și prima victorie pentru clujence, 3-2, următorul lor meci fiind în 10 august cu FC Birkirkara.

Din grupa a șasea preliminară, în care se află ”U” Olimpia Cluj și Cardiff Met Ladies, mai fac parte și WFC Kharkiv -1, campioana Ucrainei și gazda turneului, și FC Birkirkara, campioana Maltei.

Formula de start ”U” Olimpia Cluj: Selena Babb – Oana Negrea, Teodora Meluță, Melinda Nagy, Cassidy Benintente, Mihaela Ciolacu, Ioana Bortan (C), Raluca Borodi, Mara Bâtea, Cristina Carp, Phoenetia Browne. Antrenor: Mirel Albon.