În etapa a cincea din Liga a III-a, Unirea Dej a primit vizita echipei Gaz Metan Mediaş 2.

Scorul final al partidei disputate azi a fost 1-1, iar ambele echipe au rămas pe loc retrogradabil.

Oaspeţii au fost mai lucizi în atac în prima repriză şi au deschis scorul prin Alexandru Buziuc, 0-1, după ce în urmă cu puţine minute au trimis o lovitură de cap din 5 metri, dar portarul dejenilor, Vlad Ignat, a respins în bară.

Mediaş a condus până în minutul 78 când Andrei Moldovan a transformat lovitura de pedeapsă primită de Unirea Dej, 1-1. Acest penalty înscris le-a dat elan gazdelor, care au dominat ultimele minute ale jocului, şi-au creat ocazii, dar nu au mai marcat.

Deşi ambele echipe aveau nevoie acerbă de puncte pentru a scăpa de ultimele locuri din clasament niciuna nu a reuşit să se impună şi scorul final a fost 1-1. Unirea Dej ocupă locul 13 cu 3 puncte şi se află la două puncte de primul loc care asigură menţinerea în Liga a III-a. În schimb, echipa a doua a Mediaşului rămâne pe ultima poziţie cu un singur punct adunat în cinci etape.