Dacă la începutul zilei lumea aştepta o victorie clară a Simonei Halep şi un meci mult mai greu pentru Irina Begu, lucrurile au stat mai degrabă invers.

Begu a făcut meciul zilei în Sala Polivalentă din Cluj şi a învins-o pe Timea Bacsinzky în două seturi, 6-4, 6-1, după ceva mai mult de o oră.

Susţinută şi ea de o sală arhiplină, Begu a avut probleme doar în primul set. Un break reuşit la timpul potrivit pe finalul acestuia i-a adus prima manşă în cont, iar al doilea set a fost doar o joacă pentru Begu. Odată cu trecerea timpului, elveţianca a început să-şi piardă din încredere, dovadă fiind şi două duble greşeli făcute pe finalul partidei, ultima chiar la prima minge de meci avută de româncă.

Astfel, Begu s-a impus în două seturi şi a dus scorul întâlnirii România-Elveţia la 2-0, iar „tricolorele” mai au nevoie de un singur succes pentru a reveni în Grupa Mondială.

Primul meci al zilei de mâine va fi Halep-Bacsinszky, de la ora 12:00.