Irina Begu (37 WTA) a jucat în al doilea meci de la Fed Cup contra româncei Bianca Andreescu (173 WTA), jucătoarea Canadei, şi a câştigat cu 6-3, 6-7 (4), 6-2, după 2 ore şi 38 de minute.

Astfel, Begu a adus al doilea punct pentru România, care conduce cu 2-0 în primul tur al Grupei Mondiale II.

Irina a câştigat primul set, dar în al doilea adversara sa a fost mai agresivă şi l-a câştigat, astfel ajungându-se în decisiv. Înainte de ultimul set, canadianca a cerut intervenția medicilor pentru o problemă la piciorul drept. Begu a câştigat setul decisiv, după ce a condus tot timpul şi a facilitat victoria României.

,,Mă bucur că am reuşit să câştig, dar îmi pare rău că nu am închis în două seturi. Cred că în setul al doilea la set şi la 3-2 pentru mine m-am înmuiat puțin. Ea a devenit puțin mai agresivă şi cred că acolo am pierdut puțin jocul. Mă bucur că în setul al treilea am reuşit să dictez şi să recâştig terenul. La Cluj m-am simțit mereu extraordinar, iar publicul a fost alături de mine indiferent de scor”, a declarat Irina Begu după joc.

Duminică, în a doua zi de Fed Cup, primul meci este cel dintre Irina Begu şi Carol Zhao de la ora 12:00.