Foto u-cluj.ro

Un tenisman din cadrul clubului Universitatea Cluj, Alexandru Jecan, a câştigat, alături de Vasile Antonescu, de la Dinamo, trofeul de dublu din cadrul turneului de la Murcia, din Spania, întrecerea fiind dotată cu premii totale de 10.000 de dolari. Cei doi vor participa la un nou turneu în peninsula iberică, unde se vor întâlni în proba de simplu.

Jecan și Antonescu câştigat turneul de la Murcia, la dublu, după ce au trecut în finală de cuplul Adria Mas Mascolo / David Vega Hernandez, cu scorul de 4-6, 7-5, 11-9. În proba de simplu de la Murcia, clujeanul Dragoș Dima a fost învins în sferturi, cu 6-2, 6-3, de canadianul Steven Diez, jucător care a câştigat competiţia.

Cei doi sportivi de la U vor participa începând de astăzi la turneul futures de la Cartagena. Pe tabloul principal, Alexandru Jecan va evolua chiar cu Vasile Antonescu, partenerul său din proba de dublu, în timp ce Dragoș Dima îl va întâlni în primul tur pe spaniolul Miguel Semmler.

Jecan şi Antonescu vor evolua şi la dublu la Cartagena, fiind cotaţi cu a patra şansă la câştigarea trofeului.