Sala Sporturilor ,,Horia Demian” a găzduit sâmbătă un nou derby judeţean la volei masculin, echipele dueliste fiind CS “U” Cluj şi CSM Câmpia Turzii.

Nou-promovată în Divizia A1 şi cu trei înfrângeri la rând, CSM Câmpia Turzii a reuşit să câştige meciul cu 3-1 (15-25, 25-20, 25-14, 25-22), fiind susţinută şi de suporteri, care au dominat atmosfera din Sala Sporturilor.

Primul set a fost controlat în totalitate de echipa universitară, 25-15, dar în al doilea aceasta nu a mai fost la fel de concentrată, iar Câmpia Turzii a profitat şi a câştigat cu 25-20. Greşelile din jocul ,,studenţilor” şi perseverenţa oaspeţilor i-au adus Câmpiei al doilea set câştigat, 25-14. În setul patru, Universitatea a revenit în joc, dar a greşit trei mingi pe final, care le-au adus prima victorie voleibaliştilor de la Câmpia Turzii, 25-22.

,,Noi am avut trei meciuri cu echipe candidate la titlu şi din această cauză am avut un moral scăzut. Ne-a interesat foarte tare acest meci şi ne-am focusat de la început pe el. Mă bucur pentru echipa mea. Am jucat cu sufletul şi s-a văzut acest lucru. Suntem o echipă nou-promovată, trebuie să muncim, să ne respectăm fiecare adversar şi să ne facem treaba cât mai bine la antrenamente şi apoi în meci. Fanii noştri sunt minunaţi şi sunt mândru de ei. Îi aşteptăm la fiecare meci să ne încurajeze”, a declarat Dan Remeş, antrenorul-jucător al Câmpiei.

,,Am avut un start perfect de joc. Am jucat ce trebuia la început, totul a fost perfect, dar apoi noi am pierdut, nu a câştigat adversarul. Am jucat mai bine, dar nu am făcut punctele. E trist, dar astăzi noi am fost propriul nostru adversar şi sunt supărat pentru asta. Suntem mai buni ca ei, dar azi ne-am invins singuri”, a spus antrenorul ,,studenţilor”, Piotr Sobolewsky.

Tot sâmbătă, Unirea Dej a pierdut la Craiova, 0-3, în timp ce “U” NTT Data Cluj a disputat primul meci pe teren propriu din acest sezon al Diviziei A1 la feminin, adversarul fiind CSM Lugoj. Voleibalistele antrenate de Luminiţa Trombiţaş au câştigat partida cu 3-0 (25-23, 25-22, 25-23), bifând prima victorie.

Mai jos aveţi o galerie foto de la partida dintre CS “U” Cluj şi CSM Câmpia Turzii.