Voleibalistele de la “U” NTT Data Cluj au jucat ieri, 10 februarie, pe teren propriu cu CS Dinamo Bucureşti şi au obţinut a doua victorie consecutivă în Divizia A1, 3-0 (25-18, 25-20, 25-18).

În primul set, echipele au mers cap la cap, dar apoi clujencele s-au distanţat treptat şi şi-au adjudecat setul, 25-18. În schimb, la jumătatea setului doi clujencele au avut un moment de relaxare, în urma căruia dinamovistele s-au apropiat de acestea. ,,Studentele” şi-au revenit şi au obţinut punct după punct, astfel că s-au impus cu 25-20, iar în setul trei au fost mult mai agresive şi au câştigat partida cu 3-0, fiind a doua victorie consecutivă.

,,A fost un meci greu deoarece Dinamo e o echipă bine pregătită, care ne-a creat probleme, dar noi am jucat foarte bine şi pot spune că începem să creştem mari şi să fim frumoşi. Am fost mult peste adversarele noastre. Pot spune că am făcut un meci perfect, exceptând unele greşeli inerente individuale, şi felicit pe toată lumea”, a declarat Ciprian Dârnescu, antrenorul echipei clujene.

Următorul meci pentru clujence va avea loc în deplasare cu ACS Penicilina Iaşi miercuri, 14 februarie.

Totodată, voleibaliştii Universităţii Cluj au jucat etapa a XIX-a în deplasare cu CSS 2 CNE UKRO Baia Mare şi au câştigat cu 3-0 (25-12, 25-12, 25-15). În etapa XX, intermediară, ,,alb-negrii” vor primi vizita formaţiei LMV Tricolorul Ploieşti marţi, 13 februarie, de la ora 12:00.