“U” NTT Data Cluj a primit ieri, 3 februarie, vizita echipei CSM Lugoj în etapa 14 a Diviziei A1 şi s-a impus cu 3-1, rezultatele pe seturi fiind 25-20, 25-23, 18-25 şi 25-18.

În primele două seturi voleibalistele antrenate de Ciprian Dârnescu şi Luminiţa Trombiţaş au făcut un joc bun, în urma căruia şi-au adjudecat seturile. În schimb, în setul trei ,,studentele” s-au relaxat, iar oaspetele au profitat de acest lucru şi s-au impus cu 25-18.

Setul patru a fost plin de urcuşuri şi coborâşuri pentru “U”, clujencele fiind conduse la cinci puncte diferenţă, 10-5. CSM Lugoj s-a distanţat treptat, iar ,,alb-negrele” au reuşit să egaleze abia la 16-16. După time-out-ul cerut de Lugoj, clujencele au revenit în joc cu o altă faţă reuşind să se impună cu 25-18 şi câştigând partida cu 3-1 la seturi.

Sorina Răileanu a reuşit cele mai multe puncte pentru “U”, 24, iar de la oaspeţi s-a remarcat Gabriela Bălae cu 20 de puncte.

De cealaltă parte, voleibaliştii Universităţii Cluj au jucat etapa 18 a Diviziei A1 pe teren propriu cu CSM Bucureşti şi au pierdut cu 0-3 (20-25, 21-25, 22-25), fiind a şasea înfrângere consecutivă pentru aceştia.