volei u clujVoleibalistele Universităţii Cluj au reuşit o victorie de 3 puncte în weekend, acasă, cu VCS Unic Piatra Neamţ, în timp ce formaţia masculină nu şi-a îndeplinit obiectivul şi a fost învinsă, chiar dacă foarte greu, la Dinamo.

Echipa de volei feminin a Universităţii Cluj s-a impus cu 3-1 (19:25, 25:22, 25:19, 25:15) sâmbătă, în etapa a XX-a din Divizia A1, în faţa VC Unic LPS Piatra Neamţ. Gazdele au început cu stângul şi au cedat primul set, dar au reuşit să şi le adjudece pe următoarele trei, ceea ce le-a adus victoria şi 3 puncte în clasament. În campionat Universitatea Cluj se află pe locul 11, penultimul, cu 13 puncte, în timp ce Piatra-Neamţ este pe 9, cu 20 de puncte.

Înfrângere pentru băieţi

Victorioasă în etapa precedentă, cu CSM Buureşti, echipa masculină şi-a propus câştigarea următoarelor două meciuri. Primul dintre ele, din etapa a XIX-a, disputat sâmbătă la Dinamo Bucureşti, s-a încheiat cu o înfrângere, chiar dacă departajarea a ajuns în setul decisiv. Dinamo s-a impus cu 3-2 (25:21, 22:25, 27:25, 23:25, 15:8) şi urcă pe locul 9 în Divizia A1, cu 17 puncte, iar Universitatea Cluj este pe ultimul loc, al 12-lea, cu 14 puncte.