“U” NTT Data Cluj a jucat ultimul meci din acest an pe teren propriu contra formației CSU Medicina CSS Tîrgu Mureş. Partida a avut loc azi, 15 decembrie, de la ora 17:30 şi s-a încheiat cu victoria clară a ,,studentelor”, 3:0 (25-15, 25-16, 25-21).

În primele două seturi, elevele lui Ciprian Dârnescu şi ale Luminiței Trombițaş s-au impus, fără să le acorde vreo şansă adversarelor. În schimb, la mijlocul setului al treilea clujencele s-au relaxat, făcând unele greşeli, dar pe final s-au aşezat mai bine în teren şi au reuşit să câştige.

,,A fost o victorie aşteptată şi muncită. Am jucat foarte bine astăzi şi nu le-am dat nicio şansă adversarelor, deşi în ultimul set am gestionat prost câteva mingi. Mă bucur enorm pentru joc şi că o să avem o pauză de iarnă liniştită. A apărut o anumită relaxare în setul trei. Poate chiar normală, după două seturi clar la discreţia noastră. În al treilea am aşteptat doar finalul meciului fără să mai luptăm pentru puncte”, a explicat Ciprian Dârnescu, antrenorul lui “U”.

Adina Stanciu a fost cea mai bună jucătoare a echipei clujene, 14 puncte, iar de la echipa oaspete s-a remarcat Rodica Buterez cu 8 puncte.

“U” NTT Data Cluj se află pe locul 10 cu 5 puncte, iar CSU Tg. Mureş ocupă locul 8 cu 6 puncte. Divizia A1 se va relua în 13 ianuarie 2018, iar universitarele vor juca în deplasare cu CSM-Volei Alba Blaj.