Sporting Apahida a obţinut prima victorie din noul sezon al Ligii a IV-a.

Formaţia lui Florin Pojar s-a impus cu 3-2 în faţa Olimpiei Gherla, după un meci spectaculos mai ales în a doua repriză.

Partida a avut loc la baza “Ardealul”, acolo unde apahidenii au condus la pauză prin golul lui Tăbîrţă. Imediat după startul părţii secunde, Chindriş a făcut 2-0, după care Olimpia Gherla a revenit spectaculos prin două goluri ale lui Gorgan şi Madru.

Ba chiar, la 2-2, oaspeţii au avut două ocazii mari de a trece în avantaj, dar Nicoară şi-a mai salvat o dată echipa. În cele din urmă,o execuţie perfectă a lui Totăzan a făcut ca Apahida să fie cea care marchează şi care obţine trei puncte mari, la capătul unei partide cu multe ocazii, pe care gherlenii au motive să o regrete din plin.

Prima etapă a Ligii a IV-a continuă astăzi cu alte patru partide, mâine urmând să se dispute şi celelalte două meciuri ale unui sezon început cu o întârziere de o săptămână.