Universitatea Cluj s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după o victorie, 2-1, cu Știința Miroslava.

Toate golurile au fost marcate în repriza secundă, ”studenții” deschizând scorul din penalty, la o fază în care oaspeții au rămas în 10 jucători. Imediat, Miroslava a egalat tot dintr-un penalty, în minutul 89 Universitatea marcând golul victoriei, prin Lemac.

Mai jos puteți vedea desfășurarea meciului, în format LIVE TEXT, cele două goluri marcate din penalty și câteva fotografii de la partida de pe Cluj Arena.

Lemnaru

Rezerve: 12. Dinu-5. Ionescu, 32. Hîmpea, 9. Hațiegan, 7. Lemac, 10. Florescu, 28. Trancă. Antrenor: Adrian Falub

Marin Al. (C)

Rezerve: 33. Țintea-2. Cernăuțanu, 7. Izmană, 18. Căruță, 11. Asăvoaei. 10. Taciuc. 19. Viorică. Antrenor: Adrian Kerezsy

stadion ”cluj arena”
Universitatea Cluj
2
1
0'
1'
A început meciul. ”U” a avut lovitura de start
5'
Primul șut al meciului le-a aparținut oapeților, Alex Marin trimițând, însă, mult pe lângă poartă
8'
Aproximativ 2.000 de spectatori se află în tribune, Peluza ”Șepcile Roșii” fiind din nou la datorie. Odată cu startul meciului și-a refăcut apariția și ploaia la Cluj
10'
Pericol la poarta oaspeților, după o lovitură liberă. Șutul lui Giurgiu, de la marginea careului, a fost respins în corner de jucătorii Miroslavei
18'
Prima mare ocazie a meciului. Ursu a pătruns pe stânga în careu, dar Turiță i-a ieșit în întâmpinare și i-a blocat șutul mijlocașului Universității
22'
Șut puternic al lui Goga de la aproximativ 25 de metri, prins în ”doi timpi” de portarul Științei
24'
Miroslava e dominată în aceste minute, având dificultăți serioase în a ieși cu mingea la picior din propria jumătate
32'
Oaspeții au reușit să mai echilibreze partida, elevii lui Falub apropiindu-se mai greu de poarta Științei
45'
Goga a trimis pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri
45'
Final de primă repriză, 0-0 la pauză
46'
Prima schimbare la ”U”. A rămas Lemnaru la vestiare, în locul său intrând Lemac
46'
Start în repriza secundă
46'
Galben pentru Ambrosie
49'
Oaspeții au cerut penalty la o intervenție a lui Abrudan asupra lui Buhăceanu, însă arbitrul Adrian Comănescu a lăsat jocul să continue
50'
Cartonaș galben și pentru Goga
52'
Centrare a lui Goga de pe partea dreapta, însă Ursu nu reușește să împingă mingea în plasă din careul mic
57'
Oaspeții rămân în 10 jucători, Ambrosie luând al doilea galben după un fault la Ursu la marginea careului
58'
La aceeași fază, Chindriș a văzut și el galbenul
59'
Penalty pentru ”U”, după o fază confuză în careul oaspeților. Din lovitura liberă rezultată în urma eliminării lui Ambrosie mingea a fost reluată spre poartă de Lemac, aceasta fiind atinsă cu mâna, mai apoi, de un fundaș al Miroslavei. Comănescu a arătat punctul cu var, se pare, la solicitarea asistentului
60'
GOOOL. Giurgiu transformă lejer lovitura de la 11 metri
62'
A doua schimbare la clujeni. Micaș este înlocuit de Trancă
62'
Schimbare și la oaspeți, Viorică intrând în locul lui Buhăceanu
64'
Căinari a centrat periculos în careul clujenilor, Albuț intervenind salvator, fiind și faultat în săritură de un adversar
70'
Schimbare la Știința. Izmană a intrat în locul lui Căinari
72'
Penalty și pentru oaspeți. Marin a încercat să șuteze din careu, însă a fost împiedicat în momentul în care a vrut să lovescă mingea
73'
GOOL. Același Marin a egalat, cu un șut pe centrul porții, mingea fiind atinsă, însă, de portarul Univerității
74'
Șansă mare de gol pentru ”U”. Lemac a reluat cu capul din corner, mingea fiind scoasă de către Corban, portarul Miroslavei fiind învins
77'
Lemac a ratat din nou o ocazie, trimițând pe lângă poartă din careu
78'
Galben pentru Viorică
82'
Ultima schimbare la moldoveni. A intrat Taciuc, a ieșit Săvoaia
88'
A treia schimbare la clujeni. A ieșit Hordouan și a intrat Hațiegan
89'
GOOOL. Universitatea este din nou în avantaj. Șutul lui Goga din careu a fost respins de portarul Miroslavei, mingea a ajuns la Lemac, care a introdus-o în plasă, în ciuda opoziției unui fundaș al oaspeților