Universitatea Cluj a câştigat, 2-0, meciul cu Luceafărul Oradea, din etapa a cincea a Ligii a II-a.

“Şepcile roşii” au rezolvat jocul încă din prima repriză şi rămân la patru puncte în spatele locului 1 în clasament.

Dornici să se revanşeze în faţa suporterilor după eşecul de la Timişoara, jucătorii lui Adi Falub au început tare meciul cu orădenii. Gavra, cu un cap pe lângă poartă în minutul şase, a anunţat golul lui Hordouan de peste două minute, mijlocaşul de 19 ani al clujenilor fiind lăsat cu poarta goală în faţă de o pasă a lui Giurgiu.

Gazdele au scăpat apoi la o şansă mare a lui Oros după o lovitură liberă, bihorenii reuşind să echilibreze serios partida. „U” Cluj a dat dovadă de pragmatism însă, iar Gavra a majorat scorul chiar înainte de pauză, după ce a înscris cu capul în urma unui corner.

La adăpostul acestui 2-0, „U” a făcut pasul în spate odată cu debutul reprizei secunde, iar Luceafărul a avut o şansă mare de egalare în minutul 55. Centrarea lui Gunie a lovit bara, mingea a sărit înapoi în teren, iar Dur-Bozoancă a scos de pe linia porţii reluarea din apropiere a lui Lasconi.

Meciul a slăbit în intensitate mai apoi, Universitatea fiind mulţumită cu avantajul de pe tabelă, în timp ce orădenii au avut probleme în a se apropia de careul gazdelor. Jocul s-a încheiat în cele din urmă cu acelaşi scor, 2-0 pentru “U” Cluj, care rămâne la patru puncte de liderul momentului, Sportul Snagov.

“Studenţii” vor juca următorul meci tot pe teren propriu, luni, de la ora 18:30, cu Aerostar Bacău, după trei zile aceştia având programată partida din turul patru al Cupei României.