Unirea Dej a câştigat amicalul cu Universitatea Cluj şi a reuşit surpriza, mai ales prin proporţiile scorului.

A fost 4-1 pentru nou-promovata în liga secundă, în meciul jucat pe terenul “Remus Câmpeanu” din Parcul Sportiv “Iuliu Haţieganu”.

Dejenii au început bine şi au deschis scorul prin Frăsineanu în minutul 8, după care s-au apărat perfect în restul reprizei, iar “studenţii” au avut în dese rânduri probleme la construcţie. Clujenii au schimbat aproape toată echipa la pauză, iar dejenii şi-au majorat avantajul.

Florin Blaj, Andrei Pop şi Vlad Bogdan au făcut ca scorul să arate 4-0 în minutul 85. Imediat, Ribeiro a redus din diferenţă, însă “U” nu a reuşit mai mult, iar elevii lui Erik Lincar au suferit prima înfrângere din perioada de pregătire.

Pentru echipa lui Dragoş Militaru, care a rulat şi el aproape tot lotul, a fost al doilea succes din două meciuri jucate până acum.