Universitatea Cluj a câştigat şi meciul retur cu FC Lăpuşul Târgu Lăpuş, 6-0, disputat în această după-amiază în Maramureş.

După victoria cu 8-0 de pe Cluj Arena, „studenţii” au obţinut, astfel, promovarea în Liga a III-a cu scorul general de 14-0. Mai jos aveţi desfăşurarea LIVE-TEXT a meciului, urmând să revenim cu mai multe fotografii şi filmuleţe de la Târgu Lăpuş.

6
1'
A început meciul
5'
Ionescu a ratat prima ocazie a meciului, lovitura sa de cap trecând pe lângă poartă
8'
Şut al lui Lemac de la aproximativ 16 metri, pe lângă poarta lui Lovasz
14'
GOOOL. "U" Cluj deschide scorul la Târgu Lăpuş prin Takacs, printr-o lovitură de cap, după centrarea lui Hîmpea
15'
Goga şutează din lovitură liberă peste poartă, de la aproximativ 17 metri
20'
Goga ratează o nouă şansă de a majora avantajul, lovitura sa de cap trecând pe lângă poartă după centrarea lui Takacs
22'
Mingea ajunge pentru prima dată în careul clujenilor, însă Budăcan respinge pericolul din faţa lui Man
27'
Ocazie mare pentru Lăpuş. Costenar ratează o şansă imensă de egalare, reluarea sa din careu fiind prinsă pe linia porţii de către Man
28'
Nyegrai trimite în zid dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri
32'
Şutul lui Takacs, venit în urma unei lovituri de colţ, este prins de Lovasz
33'
Brian Lemac trimite puţin pe lângă poartă după o pasă a lui Goga
35'
Gazdele rămân în 10 jucători. Costenar vede "roşu" direct după ce îl înjură pe arbitrul acestei partide
41'
Lemac trece din nou pe lângă gol, şutul său din pasa lui Hîmpea fiind prins de Lovasz
43'
Aproximativ 1.500 de spectatori asistă la această partidă, peste 500 dintre ei fiind veniţi de la Cluj-Napoca. Peluza "Şepcile Roşii" asigură fondul sonor
45'
Pauză la Lăpuş. 1-0 pentru "U" Cluj, care are şi un om în plus
46'
A început repriza a doua
46'
După câteva secunde din partea a doua a meciului, Goga scapă singur cu portarul dar trimite pe lângă
50'
Şut puternic al lui Hîmpea după un corner, dar Lovasz respinge
51'
GOOOL. "U" Cluj îşi măreşte avantajul, Hîmpea având mai mult noroc de această dată, după ce a scăpat singur cu Lovasz
55'
Petrehuş ratează o ocazie mare pentru gazde, şutul său din lateral trecând pe lângă poarta clujeană
58'
GOOOL. Universitatea ajunge la 3-0 datorită lui Gabi Giurgiu, care transformă, cu un şut pe centru, o lovitură de la 11 metri
60'
Prima schimbare a meciului. A intrat Fizeşan în locul lui Fodor
61'
Schimbare şi la gazde. A ieşit Nyegrai şi a intrat Leşe
64'
GOOOL. Dorin Goga reuşeşte să fructifice, în sfârşit, una dintre ocaziile create, ducând scorul la 4-0 după ce a scăpat singur spre poartă
67'
Schimbare la gazde. Cârtiţă este înlocuit de Boga
71'
Cel mai periculos jucător al lui "U" şi în acest meci, Dorin Goga, mai ratează o ocazie mare, şutul său din careu trecând peste poarta maramureşenilor
74'
O nouă schimbare la Lăpuş. Părăvan intră în locul lui Taraczkozi
75'
Schimbare şi la "U". Chiorean îi ia locul lui Hîmpea
80'
Câteva secunde de panică la Târgu Lăpuş. Lui Lemac i s-a făcut rău imediat după ce a avut un contact cu un adversar şi a căzut în careul gazdelor. Medicii au intervenit rapid, iar acum "şeptarul" oaspeţilor şi-a revenit. După ce a stat aproape patru minute pe margine, atacantul a reintrat în teren
83'
Între timp, Goga a mai ratat o ocazie, şutul său din lovitură liberă fiind prins de Lovasz
85'
Ultima schimbare la gazde. Burzo părăseşte terenul, în locul său intrând chiar antrenorul Lăpuşului, Cristian Vasc. Tehnicianul îşi face, cu această ocazie, retragerea oficială din cariera de jucător
89'
GOOOL. Al cincilea gol al meciului este marcat tot de Goga, care înscrie după un "assist" al lui Budăcan
91'
GOOOL. Pasatorul de mai devreme devine marcator, Budăcan urcând scorul la 6-0 cu un şut la colţul lung
93'
Final de meci. "U" Cluj câştigă şi meciul retur, iar cu scorul general de 14-0 obţine promovarea în Liga a III-a