Universitatea Cluj a câştigat primul meci de verificare în cantonamentul din Slovenia.

Jucătorii lui Cristi Dulca s-au impus cu 2-1 în faţa ungurilor de la Mezőkövesd-Zsóry, ocupanta locului şase la finalul campionatului trecut.

„Studenţii” au înscris ambele goluri în a doua repriză, după ce Nagy deschisese scorul în minutul 17 pentru adversari. Firmino a avut un gol anulat în prima repriză, iar în partea secundă Inacio a egalat cu o lovitură de cap în minutul 69.

Cu 10 minute înainte de final, Goga a înscris golul victoriei, iar apoi Firmino a fost eliminat din cauza unor contre avute cu un adversar.

S-a terminat 2-1 pentru „U”, care va juca următorul meci duminică, în faţa macedonenilor de la Vardar Skopje.

“U” Cluj: Dur-Bozoancă – Telcean, Inacio, Kay, Berci – Ceitil, Florescu – Rafa, Goga, Pop – Firmino. Au mai intrat Jose Costa – Takacs, Taub, Pedro, Burghele, Vomir, Dican.