Universitatea Cluj a început play-out-ul Ligii a 2-a cu o victorie categorică pe terenul formației CSM Slatina, scor 4-2.

Gazdele au marcat primul gol al întâlnirii, după un penalty scos de Ianis Stoica și transformat ulterior de Daniel Rogoveanu. Avantajul de pe tabelă a ținut puțin peste 20 de minute, Carol Taub egalând cu o execuție minunată de la mare distanță. Cel mai frumos gol al partidei i-a fost dedicat lui Remus Câmpeanu, legendarul fotbalist al ”studenților”, plecat aseară din această lume la vârsta de 82 de ani. În memoria unuia dintre marcatorii ”Șepcilor Roșii” în finala câștigată cu FC Argeș (pe atunci Dinamo Pitești) din ediția 1964-1965 a Cupei României, Taub a ridicat la celebrarea reușitei sale un tricou cu numărul  purtat de Câmpeanu în perioada când a îmbrăcat culorile alb și negru: 5.

După o primă repriză terminată la egalitate, elevii lui Costel Enache s-au ambiționat, preluând conducerea datorită lui Victor Dican. Meșter, apoi același Dican au mărit diferența pentru echipa ardeleană, în timp ce Ianis Stoica a mai îndulcit amarul celor de la Slatina în minutele de final.

După acest succes, “U” Cluj a scăpat şi matematic de emoţiile retrogradării directe. Mai jos aveţi rezumatul partidei.

1 COMENTARIU

1. Bravo, bai pacalicii lui Bokulet, despre deja celebrul meci de fotbal-bambilici Clona U – Petrolul 1-2, nu mai scrieti nimic ? 🙂 E ca si cum nici nu ar fi pentru voi, nu-i asa, retardatilor ? 🙂 Multumim, Blokuletule, pitikule atomik venit cu pluta pe Somes in jos 🙂 Omule, nu te lasa, sa te tina plandemia inca macar 3 ani, cat mai esti tu primarul nimanui pe acolo, in mijlocul Ungariei Mici, zisa si Transilvania, multumim ca ne-ati oferit circ si panarama si in acest sezon fotbalistic, asa ceva numai voi puteti sa faceti !! 🙂 Omule, nimeni nu e asa de tare ca voi in parkare la prostie, hotie, golanie, korupzionen, si zi tu ce mai e acolo la clubul acela fantoma de la clona lui U 🙂 Bai, Luchin, bai mercenarul lui peste prajit, multumim ca stii cum sa provoci 11 metri in ultimul minut de prelungire, e vraiste la voi in echipa asta de saltimbanci, du-te dupa ImbaTamas, mai aveti inca multe de aratat in materie de prostie pe teren !! 🙂 Bai, Gavra, bai Taub, felicitari inca o data, sa mai stati pe acolo inca macar 3 ani, sa ii promovati pe aia si prin C, hai ca se poate, numai un ghiont din spate e nevoie pentru voi, pe care toti prietenii pe care i-ati facut peste tot, mai ales la Farul Constanta 🙂 o sa vi-l dea la momentul potrivit !! 🙂 Bravo, Ribeiro, si un handikapat dadea mai bine pe poarta acel 11 metri din minutul 3, dar tu nu esti Deac, asa ca mai ai ceva de invatat, lusitanule, tu nici macar clona lui CR7 nu vei fi vreo-data !! 🙂 Bravo Mutiu-le, idiotul satului 🙂 toti ti-au zis ca esti cel mai bun portar de cazino, dar tu nu vrei sa ii asculti, desteptule, dupa ce ca ti-a dat o bara transeversala belgianul ala de la adevarata U Craiova in minutul 4, cand habar nu aveai de traiectoria mingii, acum, in meciul decisiv cu Petrolul, si inca acasa, cum ar veni, ti-a dat romanasul ala de petrolist de Pana un gol de mondiale de la vre-o 40 de metri, multumim, omule, ne faci sa radem aproape la fiecare meci, speram sa o tineti tot asa !! 🙂 Multumim moldoveanule de Enache, bai mercenar de carton, tot fara prieteni esti si acum prin Kolosvar, nimeni nu e interesat ce prostii mai spui tu pe la interviuri, du-te invartindu-te inapoi in Sholdova, tarane 🙂 Daca paine nu e, macar circ ambulant sa le oferiti la tot mapamondul, ceea ce voi o si faceti, si inca cu foarte mult succes !! 🙂 Bravo, bai, campionilor de carton ai Bokuletului !!