Cel mai greu sezon al Universităţii Cluj s-a terminat cu bine.

Handbalistele au rămas în Liga Florilor, după ce au câştigat turneul de baraj disputat la Cisnădie.

Fetele lui Alin Bondar s-au impus în meciul decisiv cu CSM Slatina, 26-21 (10-12), după o repriză secundă perfectă. „U” s-a chinuit în primele 30 de minute, în faţa unei formaţii care îşi rezolvase încă de ieri rămânerea în prima ligă.

Slatina a condus mai mereu, dar jocul s-a mai echilibrat după pauză. Diferenţa a fost făcută în ultimele 10 minute. Cu o apărare mai agresivă şi mult mai atente în ofensivă, dar şi cu Senocico şi Lazăr în mare formă, autoare a 17 goluri în total, clujencele s-au distanţat decisiv, câştigând cu cinci goluri diferenţă la final.

Astfel, cu un egal şi două victorii, „U” Cluj a încheiat cu şapte puncte turneul de baraj, cu unul mai mult decât CSM Slatina. Dacia Mioveni a învins-o degeaba astăzi pe CSM Târgu Mureş, 33-19, ambele formaţii urmând să joace mai departe tot în Divizia A.

Mai jos aveţi înregistrarea meciului Universităţii cu Slatina.